17 Ocak 2010 Pazar

ÜZERLİKCİ ARAP AĞAÜzerlik otu kuzey Anadolu da yaşayanlar için kutsi bir mahiyete haizdir. Bu otu nazar için birkaç şekilde kullanılır.
1-İpliğe dizilerek hem ziynet hem de nazar için odada ayna kenarın da teşhir olunur
2-Evde temizlik yapıldıktan sonra ateşte yakılarak onun dumanıyla doldurulur ki buna temizlik derler.
3-Nazar almış adamı bunun dumanıyla tütsüdürler. Üzerlik dumanı ile tütsülenen adam şifa deva bulduğuna inanır. Gelelim üzerlikçi Arap ağanın öyküsüne.
Gaziantep in en müstesna tiplerinden biri Üzerlikçi Arap ağadır. Bu zat gayet kanaatkâr, doğru sözlü apt elasına saf bir adamdır. Geçimini üzerlik satmakla temin eder on kuruşluk üzerlik sattığı zaman ekmeği çıkardım diye istirahata çekilirdi. Üzerlikçi Arap ağa Gaziantep de her misafirin gözüne çarpacak bir simadır. Üzerlik satarken sokaklarda Üzerlik hu Üzerlik hu diye seslenir. Üzerlikçi Arap ağaya ait iki öykü anlatılır.
 1-Seferberlikte Üzerlikçi Arap ağa Sina cephesinde topçu neferi iken top katırını kaçırmış katırı takip ederek İngiliz karargâhına girmiş ve orada katırını yakalamış. İngilizler de katırı ile beraber Üzerlikçi Arap ağayı yakalamışlar Üzerlikçi katırın boynuna sarılıp ağlamış,   zabitlerine katırı teslim etmek lüzumunu söyleyerek geri dönmek istemiş.
---Ben katırdan vazgeçemem kumandanım darılır... demiş.Bu adamın saflığı ve görev anlayışı İngiliz zabitlerinin hoşuna gitmiş.,katırı ile beraber serbest bırakmışlar.       
2—Üzerlikçi Arap ağa yolda yirmi lira bulmuş sahibini araya ara ya bir ay sonra bulmuş ve parayı teslim etmiştir. Para sahibi Üzerlikçiye bir mecidiye hediye vermiş. Lakin Üzerlikçi bu kadar para benim her günkü kazancımdan fazladır. Diye ancak dört kuruşunu almıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder